“Jest takie miejsce,
gdzie nikt nic od Ciebie nie chce i Ty nic od nikogo nie chcesz.
Jest takie miejsce,
w którym schronisz się gdy brak słońca, schowasz się gdy wieje wiatr.
Jest takie miejsce,
gdzie kochasz nie pragnąc być kochanym,
rozumiesz bez potrzeby bycia zrozumianym,
dając otrzymujesz,
umierając rodzisz się w życiu wiecznym.
Tam chcę Cię spotkać”.

Nitya Patrycja Pruchnik

jest pierwszą w Polsce nauczycielką medytacji w nurcie niedualności. Na swoich spotkaniach, od przeszło 10 lat wskazuje na szczęście i spokój, które są zawsze dostępne, niezależne od okoliczności, a jednocześnie wspólne wszystkim ludziom. Poprowadziła już ponad 70 tygodniowych odosobnień medytacyjnych i kilkaset spotkań, wykładów i prelekcji na temat przebudzenia i wolności. Jest autorką książek na temat oświecenia i medytacji, które zostały tłumaczone na obce języki. Swym odkryciem dzieli się z ludźmi na całym świecie. Z wykształcenia muzyk i socjolog.

Moja historia

W 2008 roku poważnie zachorowałam. Unieruchomienie w łóżku na kilka miesięcy sprawiło, że zaczęłam spontanicznie przyglądać się swoim odczuciom i myślom. Pewnej nocy podczas dużego wyczerpania  swoim stanem psychicznym spontanicznie pojawiło się we mnie zdanie: “To co jest widziane nie może być tym co widzi”. Zobaczyłam, że wszystko czego doświadczam przemija, łącznie z emocjami, myślami oraz wszystkim stanami i ich interpretacjami. Zaczęłam się zastanawiać nad tym, czym w takim razie jest to, co umożliwia
i postrzega przemijalne rzeczy? 

Pytanie to bardzo mnie zaskoczyło i wywróciło cały mój świat do góry nogami. Popatrzyłam na siebie i swoje życie z innej niż dotąd perspektywy.

Zrozumiałam, że nie mogę być w istocie tym, czym wydawało mi się, że jestem.

Samoistnie wobec tego wglądu duża część niepokoju, napięcia psychicznego oraz lęku ustąpiła. Cała opowieść o “mnie” i “moim” życiu runęła.  Moje własne myśli przestały robić na mnie wrażenie. Nie miałam jednak jeszcze wtedy pełnej jasności co się stało i co to oznacza.

Dwa lata później wyjechałam na południe Indii. W Tiruvannamalai spotkałam nauczycieli, którzy werbalnie
i pozawerbalnie potwierdzili moje odkrycie wskazując na oryginalny stan niedualny oraz iluzoryczność umysłu
i osobowego “ja”. Wytłumaczyli  mi to, co rozpoznałam podczas choroby. Poczułam wtedy ogromną ulgę. Od tej pory uświadamianie sobie świadomości, szerszej poza indywidualnej perspektywy stało się całym moim życiem. Sprawiało, że przestałam szukać szczęścia na zewnątrz oraz zaczęłam doświadczać niesamowitego spokoju
i wolności bez względu na okoliczności. 

Zafascynował mnie wtedy satsang – spotkanie podczas którego nauczyciel wskazuje na Świadomość jako podstawę i źródło wszelkich doświadczeń i zjawisk.

Dużą część swojego życia zaczęłam spędzałam na odosobnieniach głównie z nauczycielem Moojim, któremu zawdzięczam najwięcej.  Dzięki jego wskazówkom moje dociekania i poszukiwania siebie dobiegły końca. Dostałam od niego imię Nitya oznaczające Wieczną Esencję. Uczestniczyłam również w odosobnieniach i spotkaniach z innymi nauczycielami niedualności, których zapraszałam później do swojego domu organizując pierwsze niedualne spotkania w Polsce. 

Życie zaczęło płynąć bez wysiłku i bez autora. Przez wiele miesięcy po przebudzeniu nie potrafiłam znaleźć słów by opisać spokój, radość oraz prostotę życia jakiej zaczęłam doświadczać. Spontanicznie gromadziło się wokół mnie coraz więcej ludzi zaintrygowanych przemianą, którą przeszłam. W 2014 zaczęłam dzielić się niedualną perspektywą z innymi. Od tego czasu całą swoją aktywność poświęcam niedualności oraz próbuję naprowadzać innych na to, jak uwolnić się od fałszywych wierzeń, odnaleźć spokój i zakończyć poszukiwania duchowe. Do dziś poprowadziłam ponad 70 tygodniowych odosobnień medytacyjnych, ponad 800 wykładów na temat wolności i oświecenia w Polsce i innych częściach świata. Większość nagrań z tych wydarzeń dostępna jest bezpłatnie na moich kanałach w Internecie.

Pomimo, że nie mam celu, by zbawić świat, moją największą pasją jest dzielenie się rozpoznaniem z tymi, którzy są gotowi spojrzeć do wewnątrz oraz zadać sobie pytanie: “Kim jestem?” Rozwiązanie tego zagadnienia rozwiązuje wszystkie inne.

Swoją biografię szczegółowo opisuję w książce „Koniec wszystkich historii. Medytacje”. Ukazuję w niej uniwersalną historię każdego człowieka, który pragnie uwolnić się i powrócić do domu. 

Miałam ogromne szczęście spotkać na swojej drodze wielu wspaniałych i inspirujących ludzi, którzy towarzyszyli mi w procesie dociekania swojej natury. Są to m.in Mooji, Stuart Schwartz,  Shiva Shakti, Jac O’Keefe, Cezar Teruel, Eckhart Tolle, Rupert Spira oraz nieżyjących;  Ramana Maharishi, Nisargadatta Maharaj, H.W.L. Poonja (Papaji), Robert Adams, Jean Klein, Anandamayi Ma i wielu innych.

Odczuwam wobec nich ogromną wdzięczność za prowadzenie i bezcenne wskazówki.

"Nitya jest niedualną mistyczką współczesności. Jej bezpośrednie wskazywanie na esencję każdego człowieka odpowiada na wewnętrzną potrzebę dzisiejszych czasów. Dociera do serc tych, którzy pragną zakończyć poszukiwania szczęścia, zaznać spełnienia i spokoju umysłu. Jej obecność, naturalna otwartość oraz miłość, pomaga ludziom zanurzyć się w medytacji oraz zapomnieć o problemach. Z pokorą, mądrością oraz przenikliwością Nitya pomaga przyjrzeć się ludzkiej psychice, zdystansować się od przekonań oraz poruszyć najgłębsze zakamarki umysłu. Nie proponuje żadnej religijnej, psychologicznej, czy filozoficznej wiedzy. Każde spotkanie z nią sprawia, że uczestnicy zaznają więcej przytomności, poczucia radości oraz wolności. Jej przekaz jest uniwersalny i pozareligijny. Nitya przyciąga osoby w każdym wieku i z wszystkich środowisk społecznych: studentów, terapeutów, pedagogów, poszukiwaczy duchowych, emerytów, przedsiębiorców i ludzi ze świata show-biznesu. Dzieli się szerszą, poza indywidualną perspektywą i pokazuje to, co jest wspólne wszystkim ludziom, bez względu na uwarunkowania i status społeczny. Nitya nie jest tradycyjnym nauczycielem, ani guru. Jest autentyczną kobietą, matką dwóch synów, która prowadzi zwyczajne życie.”

Anna, uczestniczka satsangów i odosobnień

Dołącz do społeczności

Zapisz się do newslettera, odbierz darmową medytację audio z kojącą muzyką w tle i poczuj spokój.